Sık Sorulan Sorular

Evet. LAICA, filtre sürahileri ile ilgili tüm teknik bilimsel makaleler, laboratuvar testleri ve validasyon testleri ile Sağlık Bakanlığı ve Istituto Superiore di Sanità’yı detaylı olarak bilgilendirerek tüm yasal yükümlülüklere uymuştur.

Evet, LAICA sürahileri, Consiglio Superiore di Sanità’nın 14 Haziran 2011 tarihli III. sürahiler”. Ayrıca, bu, LAICA’nın filtre sürahilerini değerlendirme için sunduğu en yetkili ve prestijli Uluslararası Sertifikasyon Kuruluşları tarafından da onaylanmıştır.

Hayır, sodyum ve potasyum vücut metabolizmasının doğru çalışması için gerekli minerallerdir ve LAICA filtre sürahileri içme suyunda doğal olarak bulunan ve kanunla belirlenen seviyeyi önemli ölçüde değiştirmez.

İçme suyundaki sertlik Kalsiyum ve Magnezyum emilimi için çok önemlidir (su diğer besinlerden daha iyi bir araçtır). Dünya Sağlık Örgütü ve Istituto Superiore di Sanità tarafından onaylanan önemli klinik deneyler, kalsiyum ve magnezyum tuzları (sertlik) içeren suyun kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde koruyucu bir işlevi olduğunu doğrulamaktadır.

Hayır, bu bir yanılgıdır. Aslında kalsiyum, magnezyum ve böbrek taşlarının başlangıcı arasında bir ilişki yoktur.

Dengeli bir pH (yani nötr), hem daha iyi su tadı için hem de vücudumuzda asidik bir ortamda gelişen dejeneratif patolojilere karşı koruyan alkali bir ortam oluşturmaya yardımcı olduğu için düşük pH’a (asit) tercih edilir. Ek olarak, klinik çalışmalar, alkali pH ile su tedavisinin, fonksiyonel sindirim sendromlarının terapötik yönetimine faydalı bir katkı olabileceğini göstermektedir.

Hayır, LAICA filtre sistemleri çok sayıda laboratuvar analiziyle kanıtlandığı gibi amonyum salmaz. Amonyum sağlıklı bir element değildir ve belirli konsantrasyon seviyelerinde kesinlikle zararlıdır; bu nedenle, sürahilerin amonyum salmaması daha iyidir.

Hayır, bi-fluxTM filtre kartuşu, filtrelenmiş kirleri kullanım ömrünün ötesinde bile tutar. Bu tür safsızlıklar, salınmaya izin vermeyen kimyasal ve iyonik bağlarla sabitlenir.

Hayır, kaynar su bu amaca hizmet etmez. Aslında ağır metaller klor buharlaşırken buharlaşmazlar, ancak trihalometanlar gibi daha tehlikeli türevleri suyun kaynama sıcaklığında kaldıkları için buharlaşmaz.

Kartuş normal Kuru Atık Konteynerine atılmalıdır.

Çünkü herhangi bir mutfak eşyası (tabak, bardak, kap vb.) için gerekli olan olağan temizlik bakımının filtre sürahisi için de yapılması gerekmektedir.

Hayır, sürahi yıkandığında kartuş sadece akan su altında (deterjan kullanmadan) durulanmalıdır.

Sürahiyi su ve sıvı deterjanla yıkamanız, kartuşu akan su altında durulamanız, iyice kurutmanız, sürahiye koymanız ve sürahiyi buzdolabına koymanız tavsiye edilir. Yeniden kullanmadan önce kartuşu akan su altında iyice durulayın.

Gümüş, klor çıkarıldıktan sonra bakteri üremesini engeller.
Klor türevleri sağlığa zararlıdır, Gümüş ise kullanıldığı ölçüde (WHO ve Sağlık Bakanlığı yönergelerine göre) zararlı değildir.

Bazen filtre kartuşunun içinde hava kabarcıkları oluşabilir ve bunlar suyun akışını engelleyen “basınç tıkaçları” görevi görür. Filtrenin tekrar normal çalışmasına yardımcı olmak için, sadece yuvasından çıkarın, kabarcıkları çıkarmak için suya daldırın, boşaltın ve tekrar hazneye yerleştirin.

Tüm gıdalar gibi su da normal buzdolabı sıcaklığında saklandığında özelliklerini (organoleptik, pH, tat ve koku) daha güvenli bir şekilde korur. Ancak, Istituto Superiore di Sanità tarafından belirtilen yönteme göre 22°C ve 37°C’de yapılan tüm mikrobiyolojik analizler, bakteri üremesinin olmadığını doğrulamaktadır.

Filtrede bulunan granüler kömür, kesinlikle zararlı OLMAYAN ve plastiğin duvarlarına yapışarak daha koyu hale getiren az miktarda ince toz salabilir. Bu, kartuşun işlevselliğini ve etkinliğini hiçbir şekilde tehlikeye atmaz.

Tortu önleyici sistem olmadan kullanılan filtre sistemi, kartuşun tam işlevselliğini ve etkinliğini korur. Sedimantasyon sistemi, sürahinin performansını etkilemeden kalan tortuları tutar. Yedek tortu önleyici filtreler bayilerimizde mevcuttur.

Filtrenin kullanım ömrü, ambalajından da anlaşılacağı üzere 1 ay / 150 litredir. Kullanım ömrünün sonunda, tutulan maddeleri serbest bırakmaz ancak istenmeyen maddelerin azaltılmasında ve emilmesinde daha az etkili hale gelir.

LAICA, çay, kahve ve çaydanlıklarda kullanım için tuz ve diğer minerallerin dengesini koruyan, bunun yerine sertliği azaltan ve böylece bu tür cihazlarda kireç oluşumunu önleyen içme suyu filtreleri sunmaktadır.

Evet, LAICA filtrelenmiş su herkes tarafından içilebilir. Bununla birlikte, özel hastalıklar veya diyetler söz konusu olduğunda, her zaman önce doktorunuza danışmanız önerilir.